XI Europejski Kongres Finansowy

XI Europejski Kongres Finansowy, 15 września 2021, Sopot, godz. 10.30-11.30

Wydarzenie: Debata o  raporcie „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego”

 

Tomasz Prusek, prezes zarządu Fundacji Przyjazny Kraj, w ramach działań statutowych Fundacji, będzie mieć zaszczyt poprowadzić 15 września 2021 o godz. 10.30-11.30 debatę po prezentacji raportu „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego” podczas XI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie – gospodarzem wydarzenia będzie Instytut Odpowiedzialnych Finansów. Uczestnikami debaty będą autorzy raportu:

  • Ludwik Kotecki – Dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów
  • Sławomir Dudek – Główny Ekonomista i Wiceprezes Zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju; adiunkt Szkoła Główna Handlowa
  • Paweł Wojciechowski – Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP

 

Raport „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego” został przygotowany przez Instytut Odpowiedzialnych Finansów w partnerstwie i ze wsparciem Fundacji Przyjazny Kraj. Raport przedstawia problematykę długu publicznego, czynniki jego wzrostu i stabilności, ale również zagrożenia wynikające z nadmiernego poziomu, w końcu konsekwencji doprowadzenia do sytuacji, w której kontrola nad dynamiką długu zostaje utracona i dochodzi do kryzysu zadłużenia. W raporcie przedstawiono wiele aspektów długu publicznego, argumenty zwolenników zadłużania się przez państwa i argumenty ekspertów zalecających ostrożność; dynamikę kryzysów zadłużenia i dynamikę wychodzenia z sytuacji kryzysowych; konsekwencje wpadnięcia w spiralę zadłużenia i konsekwencje nieprzejrzystości finansów publicznych. Autorzy opisują także obecną sytuację finansów publicznych w Polsce oraz przedstawiają rekomendacje, aby nie doszło do nadmiernego zadłużenia, czyli groźby utraty przez państwo zdolności obsługi długu, zapaści gospodarczej i kryzysu społecznego.

– Dziś naturalną pokusą jest tanie zadłużanie się. Cały świat się zadłuża, czemu sprzyjają niskie stopy procentowe i coraz szersze stosowanie niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, która polega m.in. na skupowaniu państwowych aktywów przez banki centralne. Jeśli dojdzie do kryzysu zaufania inwestorów co do zdolności obsługiwania długów, to jak zwykle bywa, pierwszymi ofiarami mogą się okazać tzw. rynki wschodzące, do których zalicza się Polska – przestrzegają autorzy raportu.

Raport do bezpłatnego pobrania na stronie Fundacji Przyjazny Kraj przyjaznykraj.pl