XXIV Konferencja Rynku Kapitałowego
06-09 marca 2024, Bukowina Tatrzańska
Wydarzenie: Debaty o rynku kapitałowym
Tomasz Prusek, prezes zarządu Fundacji Przyjazny Kraj, będzie mieć zaszczyt moderować trzy panele dyskusyjne podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego organizowanej przez Izbę Domów Maklerskich odbywającej się w dniach 06-09 marca 2024 w Bukowinie Tatrzańskiej. Tytuł przewodni tegorocznej konferencji: „Ambicje Polski a potencjał ich realizacji – rynek kapitałowy w służbie gospodarki”. Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy będą dyskutować m.in. o roli państwa na rynku kapitałowym, oczekiwaniach klientów w dobie szybkich zmian technologicznych oraz roli private equity i private debt w rozwoju rynku kapitałowego i finansowaniu polskiej gospodarki.
- Panel: „Rola Państwa na rynku kapitałowym – regulator czy aktywny uczestnik?”
Zakres tematyczny:
- Skarb Państwa i państwowe TFI i OFE na rynku kapitałowym jako dominujący akcjonariusz. Stabilizacja czy zagrożenie?
- Duży udział banków detalicznych/uniwersalnych (wielkość i koncentracja sektora) kontrolujących TFI, PPK i OFE – szanse czy zagrożenie?
- Czy trzeba wyprowadzić Państwo ze spółek giełdowych? Jak zapewnić interes akcjonariuszy mniejszościowych?
- Państwo jako regulator – co powinna zawierać SRRK 2.0. Jaki system finansowy dla Polski?
- Panel: „Klient i jego oczekiwania w dobie wyzwań technologicznych.”
Zakres tematyczny:
- Profil: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, mix generacyjny? Co powoduje, że w danej grupie część osób inwestuje a część nie? Jakie są zwyczaje inwestowania (mobile/desktop, wpływ UX/UI itp.)?
- Produkty: jakie produkty są dla nich atrakcyjne i dlaczego? Jakie faktycznie wybierają? Czym się kierują przy wyborze produktu? Czy inwestują w digital/crypto/NFT?
- Instytucje: z jakich instytucji korzystają? Czym się kierują przy wyborze instytucji?
- Jakiego doradztwa oczekują i jak powinna być rola doradcy (ew. robodoradztwo)? Czy korzystają z fintech lub oferty zagranicznych firm?
- Wsparcie dla inwestorów: jakiego wsparcia w instytucjach poszukują inwestorzy „poza transakcyjnością”? Jakie wsparcie oferują rodzime instytucje (analizy, doradztwo, edukacja) i z jakich korzystają kliencie? Jak w tym świetle prezentuje się oferta instytucji zagranicznych/fintech? Jaka jest wartość tych usług w ocenie klientów i jak tą wartość budować?
- Panel: „Rola Private Equity i Private Debt” w rozwoju rynku kapitałowego i finansowaniu gospodarki.”
Zakres tematyczny:
- Dlaczego tak mało spółek w ostatnich 5 latach zostały wprowadzone przez PE na giełdę w porównaniu z poprzednimi okresami? Gdzie są bariery na polskim rynku po stronie Giełdy, regulacji, domów maklerskich, a gdzie mocne strony, które należy rozwijać i dają szansę na przyszłość. Co powinno się zmienić radykalnie?
- Czy fundusze zasilone środkami z PPK zwiększyłyby swoje chęci do wprowadzania spółek portfelowych na GPW?
- Jak powinna wyglądać współpraca – przejście między PE i IPO – rynek VC?
- Jak zachęcić spółki do IPO?