Cele Fundacji
O Fundacji Przyjazny Kraj
Fundacja Przyjazny Kraj została powołana w 2013 r. przez prywatnych fundatorów: Piotra Rymaszewskiego, Grzegorza Stulgisa i Wojciecha Fabryckiego. To organizacja pozarządowa, która w celach statutowych posiada m.in. prowadzenie badań i analiz dotyczących systemów regulacyjnych i ekonomicznych, promowanie wolności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości, działalność edukacyjną, podejmowanie działań wspierających rozwój aktywności obywatelskiej i społecznej, wzrost efektywności działania instytucji państwowych i samorządowych.
Prezesem zarządu Fundacji jest Tomasz Prusek. W Radzie Fundacji zasiadają: Piotr Rymaszewski (Przewodniczący), Wojciech Fabrycki, Grzegorz Stulgis i Maciej Bukowski. Fundatorzy oraz władze Fundacji nie są powiązani z działalnością polityczną, nie piastują stanowisk w administracji rządowej ani samorządowej. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
Dotychczas Fundacja wsparła m.in. powstanie raportów „Wiatr w żagle. Obywatelska strategia dla polskiego rynku kapitałowego”, „Poryw i flauta. Jak giełda napędza polską gospodarkę”, „Zrozumiały i prosty VAT” przygotowanych przez Instytut WiseEuropa.
Zarząd Fundacji
Prezes zarządu Tomasz Prusek
Tomasz Prusek (1971 r.). Dziennikarz-politolog, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia doktoranckie w Międzywydziałowym Zakładzie Studiów Amerykańskich UJ.
Prezes Fundacji Przyjazny Kraj, która w celach statutowych posiada m.in. prowadzenie badań i analiz dotyczących systemów regulacyjnych i ekonomicznych, promowanie wolności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości, działalność edukacyjną, podejmowanie działań wspierających rozwój aktywności obywatelskiej i społecznej, wzrost efektywności działania instytucji państwowych i samorządowych.
Wieloletni dziennikarz działu gospodarczego „Gazety Wyborczej”, gdzie od 1992 r. pisał w o giełdzie papierów wartościowych, ofertach publicznych, prywatyzacji, nadzorze finansowym, prawie rynku kapitałowego i corporate governance. Przez ostatnie trzy lata (do stycznia 2017) był wiceszefem działu gospodarczego.
Laureat nagród i wyróżnień dziennikarskich: Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego), redakcji „Rzeczpospolitej” i Coopers&Lybrand (wyróżnienie w konkursie „Kierunki rozwoju gospodarki polskiej do 2005 r.), Business Centre Club („Ostre Pióro” za propagowanie edukacji ekonomicznej), Citibank Handlowego we współpracy z Uniwersytetem Columbia (II nagroda w „Citigroup Journalistic Excellence Award), Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego (nagroda „Skrzydlaty FERK”), Fundacji Batorego (nagroda specjalna w konkursie „Tylko ryba nie bierze?” za tekst „Piszę, więc nie gram”), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (honorowe wyróżnienie w konkursie o Nagrody SDP w 2007 r.).
W konkursach Grand Press 2003 i 2012 nominowany w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za teksty „Raz, dwa, trzy, hossa jak się patrzy” i „Pigułki na wrogie przejęcie”. W 2005 r. nominowany do tytułu „Osobowość Rynku Finansowego i Kapitałowego 2005 r.”. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych uhonorowało go tytułem Dziennikarza Roku 2011. W 2015 znalazł się wśród kilku laureatów plebiscytu „Ludzie i instytucje rynku finansowego 2015” zorganizowanego przez CFA Society Poland i gazetę giełdy „Parkiet”
Autor powieści o kulisach rynku kapitałowego „K.I.S.S.” wydanej w 2014 r. przez Agora SA. Współautor książki „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki” wydanej przez Fundację im. Lesława Pagi w 2016.
Rada Fundacji
Przewodniczący Rady Fundacji Przyjazny Kraj
Piotr Rymaszewski
Prezes Zarządu Octava SA, członek Rady Dyrektorów Digi Communications N.V. Prezes Zarządu Onyx Asset Management sp. z o.o. W przeszłości, członek licznych rad nadzorczych, członek Zespołu Doradców Strategicznych Premiera RP oraz doradca Ministra Finansów RP.
Piotr Rymaszewski jest absolwentem University of Pennsylvania i Cornell Law School w USA.
Członkowie Rady Fundacji Przyjazny Kraj
Grzegorz Stulgis
Karierę rozpoczął w 1996 r. jako analityk finansowy w Louisiana Department of Insurance, w latach 1996-2000 jako analityk finansowy, a następnie doradca inwestycyjny w Pekao Alliance TFI SA. Od 2000 r. do 2003 r. pracował jako doradca inwestycyjny w Credit Suisse Asset Management SA, a w latach 2000-2001 w PKO/Credit Suisse TFI SA. W latach 2003-2005 prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Esquire Stulgis Grzegorz, a od 2014 jest dyrektorem inwestycyjnym w TFI Capital Partners SA. Jest członkiem Rady Nadzorczej Stomil Sanok SA. (od 2004 r.), komplementariuszem spółek Grzegorz Stulgis S.K.A. (od 2010 r.) i Grzegorz Stulgis Nova S.K.A. (od 2013 r.)., członkiem Rady Nadzorczej Alumetal SA od 2003 r., a jej Przewodniczącym od 2008 r.
Ponadto jest członkiem Rady Fundacji Ukryte Talenty (od 2012 r.) i członkiem Rady Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (od 2011 r.).
Grzegorz Stulgis ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu na kierunku Finanse i Bankowość, jest również licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Wojciech Fabrycki
Radca prawny specjalizujący się w prawie spółek, prawie cywilnym oraz transakcjach handlowych. Jest doradcą prawnym polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych m.in. w zakresie inwestycji kapitałowych i transakcji M&A. Działa również jako arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Wojciech Fabrycki jest jednym z założycieli Fundacji Studnia Nadziei, finansującej budowę studni oraz instalacji sanitarnych w Afryce.
Maciej Bukowski
Doktor nauk ekonomicznych, prezes WiseEuropa. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2013 prezes fundacji IBS. Jest współautorem wielu polskich dokumentów strategicznych (m.in. Plan Hausnera, Polska 2030 – wyzwania rozwojowe, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do roku 2030, Polska 2030 – trzecia fala nowoczesności).
Maciej Bukowski jest kierownikiem projektów oraz autorem licznych komentarzy i artykułów prasowych dotyczących m.in. makroekonomii, polityki energetycznej, innowacyjności, systemu emerytalnego czy rynku pracy.
STATUT FUNDACJI
STATUT FUNDACJI
PRZYJAZNY KRAJ
(tekst jednolity z uwzględnieniem zmian z dnia 13 stycznia 2017 roku)
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Fundacja pod nazwą Fundacja Przyjazny Kraj, zwana dalej „Fundacją”, ustanowiona przez Wojciecha Fabryckiego, Piotra Rymszewskiego, Grzegorza Stulgis, zwanych dalej „Fundatorami” na podstawie oświadczenia o ustanowieniu fundacji objętego aktem notarialnym sporządzonym w dniu 25 marca 2013 r. przez Marcina Łaskiego, notariusza w Warszawie, Repertorium A Nr 3133/2013, sprostowanego protokołem notarialnym sporządzonym w dniu 16 kwietnia 2013 roku przez Marcina Łaskiego, notariusza w Warszawie, Repertorium A nr 4027/2013, a następnie zmienionego aktem notarialnym sporządzonym w dniu 29 maja 2013 r. przez Michała Maksymiuka, notariusza w Warszawie, Repertorium A Nr 5373/2013, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity Dz. U. z 1991 r., Nr 46, poz. 203 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego statutu.———-
§ 2
Fundacja posiada osobowość prawną.—————————————————————————-
§ 3
Siedzibą Fundacji jest Warszawa.———————————————————————————
§ 4
- Fundacja może działać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.——————-
- Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.——————————————————
- Fundacja może ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego po spełnieniu wymagań określonych ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536).——————————————————————————————
- Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw sprawiedliwości.——
§ 5
- Fundacja ulega likwidacji w przypadku wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.—-
- Decyzję w przedmiocie likwidacji podejmują Fundatorzy w drodze uchwały podjętej większością co najmniej 75% głosów, pod warunkiem, że w głosowaniu uczestniczyć będzie co najmniej 75% Fundatorów.—
- W przypadku wystąpienia sytuacji opisanej w pkt. 1 powyżej i gdy Fundatorzy nie są zdolni do podjęcia uchwały w przedmiocie likwidacji, uchwałę o likwidacji może podjąć Rada Fundacji większością co najmniej 75% głosów, pod warunkiem, że w głosowaniu uczestniczyć będzie co najmniej 75% członków Rady Fundacji.
- Środki majątkowe pozostające po likwidacji Fundacji, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach zostaną przekazane na rzecz instytucji wskazanych w uchwale o likwidacji, których działalność odpowiada celom Fundacji.—————————————————————————————————————–
Rozdział II
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§ 6
Celem Fundacji są:————————————————————————————————–
- propagowanie wiedzy o konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i uniwersalnych prawach człowieka oraz o funkcjonowaniu instytucji państwowych i organów konstytucyjnych,——————————–
- wspieranie programów wspomagających wzrost efektywności i przejrzystości działania instytucji państwowych i samorządowych oraz organów konstytucyjnych,——————————————————–
- prowadzenie badań i analiz dotyczących kwestii wymiaru sprawiedliwości, systemowych, regulacyjnych i ekonomicznych ———————————————————————————————
- podejmowanie działań wspierających rozwój demokracji oraz świadomości i aktywności obywatelskiej i społecznej,—————————————————————————————————
- wspieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,——————————-
- wspieranie programów promujących wolność gospodarczą i rozwój przedsiębiorczości,———-
- wspieranie działalności edukacyjnej obejmującej cele Fundacji.————————————–
§ 7
Fundacja realizuje swoje cele przez:——————————————————————————
- współpracę z innymi fundacjami i organizacjami pozarządowymi;———————————–
- pozyskiwanie finansowania na realizację celów Fundacji;———————————————
- prowadzenie konferencji i seminariów związanych z realizacją celów Fundacji,——————-
- publikacje materiałów i opracowań związanych z celami Fundacji,———————————-
- organizowanie środków finansowych (w tym zbiórek publicznych), które przeznaczone będą na realizację celów Fundacji,——————————————————————————————————
- współpracę z instytucjami państwowymi, samorządowymi oraz innymi osobami prawnymi i fizycznymi, w kraju i za granicą – zainteresowanymi realizacją celów Fundacji,———————————————
§ 8
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych podmiotów, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.—————————————————————————————————–
Rozdział III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 9
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 10.000,00 zł (dziesięciu tysięcy złotych), który wnoszą Fundatorzy w następujących częściach: ————————————————————————-
– Wojciech Fabrycki – w kwocie 2 000,00 zł (dwa tysiące złotych),———————————–
– Piotr Rymaszewski – w kwocie 4 000,00 zł (cztery tysiące złotych),———————————
– Pan Grzegorz Stulgis – w kwocie 4 000,00 zł (cztery tysiące złotych) ——————————-
oraz środki finansowe, papiery wartościowe, udziały w innych podmiotach oraz nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.————————————————————————————-
§ 10
Dochody Fundacji pochodzą z:————————————————————————————
- darowizn, spadków, zapisów,——————————————————————————
- dotacji i subwencji, środków publicznych lub grantów podmiotów krajowych, zagranicznych lub międzynarodowych—————————————————————————————–
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,————————————————————-
- dochodów z majątku Fundacji,—————————————————————————-
§ 11
Wszystkie dochody mogą być przeznaczone wyłącznie na działalność statutową Fundacji.————–
Rozdział IV
ORGANY FUNDACJI
§ 12
Organami Fundacji są:———————————————————————————————
- Rada Fundacji,———————————————————————————————–
- Rada Programowa,——————————————————————————————
- Zarząd Fundacji.———————————————————————————————
§ 13
Rada Fundacji
- Rada Fundacji jest organem kontrolnym Fundacji.——————————————————
- Rada Fundacji składa się z nie mniej niż 3 członków.————————————————–
- Członków Rady Fundacji powołują Fundatorzy uchwałą podjętą zwykłą większością głosów, spośród kandydatów przedstawionych przez dotychczasowych Członków Rady Fundacji w formie uchwały podjętej zwykłą większością głosów.——————————————————————————————————-
- Członkowie Rady Fundacji mogą być w każdym czasie odwołani lub zawieszeni w wykonywanych czynnościach przez Fundatorów uchwałą podjętą zwykłą większością głosów.————————————-
- Członkowie Rady Fundacji powoływani są na czas nieoznaczony i pełnią funkcję do chwili wygaśnięcia mandatu na skutek odwołania, rezygnacji lub z innych przyczyn wskazanych w niniejszym statucie. Mandat członka Rady Fundacji nie wygasa w szczególności z dniem odbycia Zgromadzenia Rady Fundacji zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Fundacji za pierwszy ani każdy następny rok obrotowy pełnienia funkcji.
- Członkiem Rady Fundacji nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.————————————————–
- Rada Fundacji wybiera ze swego grona Przewodniczącego i jednego lub więcej Wiceprzewodniczących.
- Fundatorzy postanawiają, że pierwsza Rada Fundacji będzie składać się z trzech członków w osobach: Pan Grzegorz Stulgis, Pan Wojciech Fabrycki oraz Maciej Bukowski.——————————–
- Nie można łączyć członkowstwa w Radzie Fundacji z członkowstwem w Zarządzie Fundacji.—
- Członkowie Rady Fundacji nie mogą pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.——————-
- Członkowie Rady Fundacji nie otrzymują z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Fundacji żadnych wynagrodzeń.—————————————————————————————————————–
- Członkowie Rady Fundacji mogą otrzymywać z tytułu pełnienia swoich funkcji w Radzie Fundacji zwrot uzasadnionych kosztów udziału w posiedzeniach. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje Rada Fundacji w drodze uchwały podjętej większością 2/3 głosów..————————————————————–
- Członkowstwo w Radzie Fundacji ustaje na skutek:—————————————————-
- odwołania przez Fundatorów,———————————————————————-
- złożenia pisemnej rezygnacji skierowanej do Fundatorów,————————————-
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,———————————————————
- śmierci członka Rady Fundacji.——————————————————————–
§ 14
- Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz na kwartał.—————————————————
- Posiedzenia Rady Fundacji prowadzi Przewodniczący.————————————————
- Posiedzenie Rady Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady Fundacji z własnej inicjatywy lub na wniosek dwóch członków Rady Fundacji lub członka Zarządu Fundacji. W przypadku braku zwołania posiedzenia przez Przewodniczącego, może ono być zwołane przez Wiceprzewodniczącego, który w takiej sytuacji ustala również jego porządek.———————————————————————————————–
- Raz do roku, nie poźniej niż 30 czerwca, odbywa się Zwyczajne Zgromadzenie Rady Fundacji. Przedmiotem obrad Zwyczajnego Zgromadzenia Rady Fundacji powinno być:——————————————–
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Fundacji oraz sprawozdania finansowego Fundacji za poprzedni rok obrotowy,————————————————————–
- udzielenie członkom organów Fundacji absolutorium z wykonywanych przez nich obowiązków.
- Z wyjątkiem uchwał, o których mowa w pkt 4, Rada Fundacji może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.——————-
- Posiedzenie Rady Fundacji powinny być zwołane nie później niż w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia wniosku.
- Szczegółowy tryb działania Rady Fundacji może określić uchwalony przez nią Regulamin.——
§ 15
- Do zadań Rady Fundacji należy:————————————————————————–
- nadzór nad działalnością Fundacji,——————————————————————
- powoływanie i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu Fundacji,—————————-
- podejmowanie uchwał w kwestii zmiany statutu, w tym celów dla realizacji których Fundacja została powołana,———————————————————————————————–
- powoływanie i tworzenie komitetów i komisji działających w ramach Fundacji,————–
- występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji,——————————–
- akceptacja rocznego planu finansowego Fundacji,————————————————
- opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działania Fundacji,—————————
- na wniosek Zarządu wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd Fundacji,—
- rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Fundacji——-
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych Fundacji,—————————–
- Uchwały Rady Fundacji dotyczące pkt 1. b i c podejmowane są większością co najmniej 75% głosów oddanych. Pozostałe uchwały Rady Fundacji podejmowane są zwykłą większością głosów oddanych.——
- Rada Fundacji w celu wykonywania swych zadań jest uprawniona do badania wszelkich dokumentów Fundacji, żądania od Zarządu i pracowników Fundacji wszelkich dokumentów i wyjaśnień dotyczących działalności Fundacji, w tym m.in. dokumentów finansowych.——————————————————
- Rada Fundacji może podjąć uchwałę o przeznaczeniu w danym roku kalendarzowym określonej części pozyskanych środków na poczet kumulacji kapitału rezerwowego Fundacji, do wykorzystania w przyszłości na realizację celów Fundacji.———————————————————————————-
§ 16
Rada Programowa
- Rada Fundacji, na wniosek Zarządu i na mocy uchwały podjętej zwykłą większością głosów, może postanowić o powołaniu Rady Programowej, będącej organem doradczym Fundacji.——————————
- Rada Programowa składa się z nie mniej niż 3 członków. ———————————————
- Członków Rady Programowej powołuje, odwołuje i zawiesza Rada Fundacji uchwałą podjętą zwykłą większością głosów na podstawie rekomendacji Zarządu w tym zakresie.——————————————
- Członkowie Rady Programowej powoływani są na czas nieoznaczony i pełnią funkcję do chwili wygaśnięcia mandatu na skutek odwołania, rezygnacji lub z innych przyczyn. Mandat członka Rady Programowej nie wygasa w szczególności z dniem odbycia Zgromadzenia Rady Fundacji zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Fundacji za pierwszy ani każdy następny rok obrotowy pełnienia funkcji.—————————
- Do zadań Rady Programowej należy:———————————————————————
- wytyczanie strategicznych kierunków działalności Fundacji i sposobów realizacji celów Fundacji,
- wyrażanie opinii w kwestiach programowych sformułowanych przez Zarząd Fundacji lub Radę Fundacji,
§ 17
Zarząd
- Zarząd Fundacji składa się z 1 do 5 osób, w tym Prezesa Zarządu, powoływanych przez Radę Fundacji.
- Członkowie Zarządu powoływani są na czas nieoznaczony i pełnią funkcję do chwili wygaśnięcia mandatu na skutek odwołania, rezygnacji lub z innych przyczyn. Mandat członka Zarządu nie wygasa w szczególności z dniem odbycia Zgromadzenia Rady Fundacji zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Fundacji za pierwszy ani każdy następny rok obrotowy pełnienia funkcji.————————————————————— .
- Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.—————————————————-
- Fundatorzy postanawiają, że pierwszy Zarząd Fundacji będzie jednoosobowy i powołują w jego skład Pana Piotra Rymaszewskiego, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu.—————————————–
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:————————————————————–
- odwołania przez Radę Fundacji,——————————————————————-
- złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Przewodniczącego Rady Fundacji,——————–
- utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,————–
- śmierci członka Zarządu.—————————————————————————
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie Fundacji lub z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej lub innego stosunku prawnego. Ustalenie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu należy do kompetencji Rady Fundacji..————
§ 18
- Zarząd kieruje bieżącą działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.————————
- Do zadań Zarządu należy w szczególności:————————————————————–
- podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych dla innych organów Fundacji,
- uchwalanie rocznych planów działania Fundacji wraz z planami finansowymi, i przedkładanie ich do akceptacji Rady Fundacji,————————————————————————–
- sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,——————————————————-
- ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków przeznaczanych na wynagrodzenia pracowników Fundacji,———————————————————————————————-
- zawieranie umów doradczych i o współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz doradczymi,
- przyjmowanie darowizn, spadków, subwencji i dotacji,—————————————-
- występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, ———
- Zarząd co roku zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji roczne sprawozdanie z działalności Fundacji za poprzedni rok do dnia 31 marca każdego roku.———————————————————-
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb.—————————————————-
- O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.————————-
- W przypadku Zarządu wieloosobowego, Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu Zarządu. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
Rozdział V
SPOSÓB REPREZENTACJI
§ 19
- W przypadku, gdy Zarząd Fundacji jest jednoosobowy do składania oświadczeń w imieniu Fundacji upoważniony jest Prezes Zarządu działający samodzielnie. W przypadku, gdy Zarząd Fundacji liczy dwóch lub więcej członków, do składania oświadczeń w imieniu Fundacji wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu.
- W sprawach dotyczących nieuwzględnionego w planie finansowym rozporządzenia prawem majątkowym, poniesienie wydatków lub zobowiązania do świadczenia o wartości przekraczającej 50.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) wymagana jest zgoda Rady Fundacji wyrażona w formie uchwały, z tym, że zgoda Rady Fundacji w szczególnych wypadkach może dotyczyć budżetu projektu, na który składać się będzie wiele jednorazowych wydatków przekraczających łącznie 50.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).
Rozdział VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 20
Niedopuszczalne jest:———————————————————————————————–
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do Fundatorów, członków organów lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi Fundatorzy, członkowie organów oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,——-
- przekazywanie majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków organów lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,———————————————————-
- wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków organów lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,——————————————————————————————
- zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą Fundatorzy, członkowie organów lub pracownicy Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.”—————————————————————————————————-