X Europejski Kongres Gospodarczy

Tomasz Prusek, prezes zarządu Fundacji Przyjazny Kraj, będzie mieć zaszczyt moderować panel „Zasoby pracy jako bariera wzrostu” podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 16 maja 2018, w godz. 11.30-13.00, Sala Konferencyjna 10. Panel ma odpowiedzieć na pytania o wyzwania związane z rynkiem pracy w Polsce, szczególnie w kontekście utrzymania trwałego wzrostu gospodarczego.

 

Dyskusja z udziałem (w kolejności alfabetycznej):

 • Jakub Dzik, członek zarządu Impel SA
 • Katarzyna Godlewska, współzałożycielka Grupy Absolvent.pl
 • Cezary Mączka, członek zarządu Budimex SA
 • Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service SA
 • Dr hab. Katarzyna Śledziewska, DELab Uniwersytet Warszawski
 • Artur Walasik, kierownik, Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Oto główne zagadnienia do dyskusji podczas panelu sformułowane przez Organizatorów, poszerzone przez Moderatora o bardziej szczegółowe wątki:

 • Dostęp do pracowników kluczowym problemem współczesnego biznesu (transformacja „rynku pracodawcy” w „rynek pracownika”, skutki zmian demograficznych, decyzje o lokalizacji inwestycji w kontekście potencjału rynku pracy, wyzwania związane z kosztami pozyskania/utrzymania pracowników)

 

 • Skutki braków kadrowych w wymiarze makrogospodarczym. Realne zagrożenie dla rozwoju? (jak budować strategię zatrudnienia, aby polska gospodarka była w stanie utrzymać konkurencyjność, na ile przyjęcie rozwiązań skandynawskich lub niemieckich może wpłynąć na wzrost zatrudnienia w zakresie np. aktywizacji zawodowej kobiet i zmniejszenie luki płacowej w firmach, wpływ presji płacowej na kondycję firm, wpływ słabości rynku pracy na zagrożenie tzw. pułapką średniego dochodu)

 

 • Automatyzacja czy imigracja – jak zaradzić niedoborom? Obecne trendy. Co nas czeka? (na ile automatyzacja i robotyzacja złagodzi negatywne skutki demograficzne dla rynku pracy, jakie zawody są najbardziej zagrożone, gospodarka cyfrowa jako czynnik łagodzący niedobory na rynku pracy, znaczenie imigracji ekonomicznej na polskim rynku pracy: na ile istotna jest luka kompetencyjna imigrantów)

 

 • Zarządzanie firmą w sytuacji permanentnych braków kadrowych. Rozwój kompetencji, nowe rozwiązania organizacyjne, podnoszenie wydajności (współpraca ze szkołami i uczelniami, aby na tym etapie pozyskiwać wykwalifikowanych pracowników, przekwalifikowywanie pracowników i płynna zmiana kompetencji, utrzymanie stabilności zatrudnienia w firmach wrażliwych na cykle koniunkturalne)

 

 • Problemy na rynku pracy jako czynnik stymulujący zmiany jakościowe i inwestycje w firmie (stosowanie elastycznego czasu pracy, praca zdalna, nakłady na nowe technologie zmniejszające pracochłonność, wykorzystanie możliwości gospodarki cyfrowej)

 

Serdecznie zapraszamy uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *